Ceny skupu zbóż

Bez wątpienia zboże jest bardzo ważnym produktem. Właśnie dlatego około trzy czwarte upraw  w Polsce to właśnie zboża. Czy jest to opłacalne dla rolników? Tak naprawdę zależy to w dużej mierze od aktualnych cen skupu zboża, a one z kolei podyktowane są różnymi czynnikami.

To czy doceniani wartości odżywcze zbożowych produktów i ile kupujemy pieczywa, otrębów, kiełków, płatków, makaronów itd. może mieć wpływ na ceny zboża, a to z tego prostego powodu, że jeśli ich konsumpcja wzrasta producenci potrzebują więcej mąki, a zatem zboża. Im większy popyt na nie, tym wyższa może być jego cena. Zresztą zwiększony popyt na zboże może być też związany ze wzrostem produkcji paszy czy nawet piwa. Oczywiście nie bez znaczenia jest zsynchronizowanie potrzeb rynku oraz wielkości zasiewów, a później zbiorów. Jeśli zboża będzie w sam raz każdy będzie zadowolony. Zbyt mała jego ilość wpłynie pozytywnie na cenę, ale co z tego skoro można by było sprzedać go więcej. W końcu, kiedy zboża jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania na nie staje się coraz tańsze.

Jednak ceny zboża zależą również od ogólnej sytuacji gospodarki krajowej i światowej. Duże znaczenia mają tutaj sposób przeprowadzania transakcji oraz waluty w których są one dokonywane, konkurencja dotycząca uprawy zbóż i wytwarzania produktów zbożowych, a nawet pogoda. Wiadomo że zboża jare i ozime potrzebują konkretnych warunków pogodowych, aby prawidłowo się rozwijać i rosną. Jeśli nie można na nie liczyć najprawdopodobniej uprawa będzie gorszej jakości i nikt nie będzie chciał zapłacić za nią zbyt wygórowanej ceny. Wszystkie wymienione czynniki i okoliczności wpływają na średnie ceny skupu zboża ustalane są przez Główny Urząd Statystyczny, który ogłasza je w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” na podstawie informacji dotyczących trzech kwartałów danego roku. Na tej podstawie obliczany jest także podatek rolny. Jak więc widać rzeczywiście wszystkie zjawiska w gospodarce są ze sobą mocno powiązane i bardziej lub mniej zależą nawzajem od siebie.