Charakterystyczne cechy poszczególnych zbóż

Do zbóż zaliczamy pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, proso, ryż, grykę, kukurydzę, sorgo, rzepak, wykę. Oczywiście różnią się one między sobą sposobem uprawy, wymaganiami glebowymi i pogodowymi czy przeznaczeniem. Niektóre często pojawiają się w wielu produktach, które spożywamy na co dzień, inne nieco rzadziej.

Jednym z najważniejszych i najczęściej uprawianych zbóż jest pszenica, która znana jest od około sześciu tysięcy lat. Jest to zboże ozime, które rośnie w klimacie umiarkowanym. Jego ziarna przeznaczone są głównie do produkcji mąki, ale częściowo stają się również surowcem paszowym. Z mąki z kolei powstaje przede wszystkim pieczywo, a także makarony czy produkty cukiernicze. Poza tym często jadamy otręby pszenne. Powstają one podczas produkcji mąki oraz kaszy manny.  Z ziaren pszenicy wytwarza się również skrobię, gluten i słód browarniczy. Istnieje około dwadzieścia gatunków tego zboża. Równie wiele gatunków ma jęczmień i także znany jest już od bardzo dawna. Jego ziarna zawierają sporo skrobi, czyli bardzo ważnego składnika diety każdego człowieka. Natomiast z jęczmienia nie wytwarza się mąki. Jest on wykorzystywany do produkcji słodu jęczmiennego z którego powstaje piwo, kasz oraz paszy dla zwierząt. Jęczmień obniża poziom cholesterolu w organizmie, a także pobudza prace jelit.

Mąka powstaje za to z żyta. Jest to roślina o mocnych i długich korzeniach. Dzięki temu łatwiej jest jej wykorzystywać wodę oraz składniki odżywcze zawarte w glebie. Z mąki żytniej wyrabia się przede wszystkim pieczywo. Często powstaje ono z połączenia mąki żytniej oraz pszennej. Najważniejsze cechy i zalety żyta oraz pszenicy zostały połączone także w pszenżycie, specjalnie wyhodowanym rodzaju zboża. Chleb żytni jest z pewnością zdrowy, podobnie jak płatki owsiane. Owies pomaga obniżać cholesterol we krwi oraz dobrze działa na serce. Wszyscy znają i często używają również kaszę gryczaną, ryż oraz kukurydzę. Są to zboża bezglutenowym, co jest bardzo istotne dla osób, które są uczulone właśnie na gluten. Mogą one jeść spokojnie także kaszę jaglaną, która pochodzi z prosa. Robi się z niego również słód, syrop skrobiowy i paszę. Ciekawym zbożem jest pochodzące z Afryki sorgo. Niektóre gatunki tej rośliny mają wyjątkowo dużo białka oraz witaminy B. Uzyskuje się z niej mąkę, kaszę oraz paszę dla bydła.