Wartości odżywcze produktów zbożowych

Produkty zbożowe są niezwykle ważnym elementem codziennej diety każdego z nas i to oczywiście nie tylko ze względu na ich walory smakowe. Zawierają ważne składniki odżywcze, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować.

Dla większości z nas produkty zbożowe pokrywają około 40% naszego dobowego zapotrzebowania na energię. Pieczywo, kasze, makarony, płatki itd. dostarczają nam przede wszystkim węglowodanów oraz białka roślinnego. Właśnie jeśli o to białko chodzi bywa ono problemem dla osób cierpiących na nietolerancje glutenu. Na szczęście jednak istnieją także zboża nie posiadające glutenu. Z niektórych z nich wytwarza się nawet mąkę, która wówczas zastępuje tą pszenną czy żytnią. W ogóle zawartość różnych substancji jest rozmaita w poszczególnych rodzajach zbóż. Poza tym istotne jest na ile ziarno zostało przetworzone. Wiadomo, że najbardziej wartościowe są produkty pełnoziarniste, czyli te które powstały z ziaren nie pozbawionych łupiny. Mają one więcej składników mineralnych, białka, tłuszczu i błonnika.

Samo ziarno zawiera najwięcej skrobi, czyli węglowodanów. Na drugim miejscu pod względem ilościowym jest białko. Następnie błonnik, tłuszcz, składniki mineralne, witaminy (głównie z grupy B), a także woda. Żeby podnieść walory odżywcze i smakowe produktów zbożowych ich producenci łącza różne rodzaje zbóż. Często stosują je także nawet w całości albo w formie otrębów czy kiełków zbożowych. Dzięki spożywaniu zbożowych produktów mamy więcej energii fizycznej i psychicznej, jesteśmy bardziej odporni na stres oraz efektywniej pracujemy. Najczęściej w naszym codziennym menu znajdują się produkty pochodzące z takich zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, ryż czy kukurydza. Oprócz różnego rodzaju pieczywa, makaronów i ciast jadamy także kaszę mannę, jaglaną, gryczaną, kuskus czy pęczak. Poza tym często podczas śniadania pojawiają się różnego rodzaju płatki i otręby zbożowe. Coraz więcej osób kupując te wszystkie produkty kieruje się nie tylko ich smakiem czy wyglądem, ale również własnościami zdrowotnymi. Skoro człowiek jest tym co je naprawdę warto postarać się, aby było to jak najbardziej wartościowe pod względem zawartości składników odżywczych.