Zalety pełnoziarnistego pieczywa

Wiadomo, że produkty pełnoziarniste są odżywcze i zdrowe, ale właściwie dlaczego? Powstają one z całych ziaren danego zboża, to znaczy że zachowane zostają jądra, kiełki oraz łupiny. Każda z tych części zawiera cenne dla naszego organizmu składniki, które utrzymują go w dobrej formie.

Pieczywo pełnoziarniste może zawierać całe ziarna, ale aby mogło być nazwane w ten sposób wystarczy, że będzie wypiekane z mąki otrzymanej właśnie z niełuskanych ziaren. Jeśli ziarna zostaną poddane procesowi obróbki tracą łupiny, a właśnie w nich znajduje się dużo minerałów oraz witaminy z grupy B. Jest to więc tak naprawdę spora strata. Pozostała część ziarna zawiera przede wszystkim skrobię, tłuszcze, witaminę E oraz nieco białka. Kiełki zbożowe oprócz białka oraz witamin zawierają żelazo, potas, cynk i wapń. Natomiast obecnie można kupić także kiełki w postaci ziaren z kilkunasto-milimetrowymi pędami, które są naprawdę niezwykle zdrowe. Z kolei jądra ziaren to głównie białko i węglowodany złożone, dzięki którym zyskujemy siły. Czy nie lepiej w takim razie jeść również pieczywo, które zrobione jest jednak z ziaren, które wciąż zawierają wszystkie swoje części? Oczywiście, że tak bo ma ono bardzo dużo składników odżywczych.

Jeśli jemy pieczywo pełnoziarniste dostarczamy organizmowi dodatkowych składników odżywczych i dzięki temu przyczyniamy się jeszcze bardziej do utrzymania go w dobrej kondycji. Produkty z pełnego ziarna dobrze działają na pracę serca, przeciwdziałają cukrzycy, ułatwiają działanie układu pokarmowego i pomagają utrzymać szczupła sylwetkę. Dla osób, które chcą się odchudzić duże znaczenie ma odpowiednia zawartość błonnika w diecie. Jeśli chodzi o ziarna zbóż jest go najwięcej właśnie w łupinach. Najbardziej popularne pieczywo pełnoziarniste wyrabiane jest z mąki żytniej. Nie dość, że jej ziarna zawierają rzeczywiście wyjątkowo dużo cennych dla naszego zdrowia i dobrej kondycji składników, to jeszcze dzięki nim uzyskiwany jest wyjątkowy smak i kolor pieczywa. Chleby żytnie są znacznie ciemniejsze od pszennych, więc łatwo odróżnić od siebie te rodzaje pieczywa. Często bywa tak, że jeśli ktoś przyzwyczai się do pieczywa z pełnoziarnistej mąki białe bułki i chleby w ogóle przestają mu smakować.