Co zaliczamy do zbóż

Zboża to jednolistne rośliny trawiaste. Najcenniejszą ich częścią są ziarna i właśnie ze względu na nie są uprawiane. Z ziaren uzyskuje się przede wszystkim produkty spożywcze, ale są stosowane także do produkcji paszy, piwa czy kosmetyków.

Jeśli chodzi o sposób uprawy zboża dzieli się na jare i ozime. Natomiast pośród nich znajdują się: pszenica, żyto, pszenżyto, owies, proso, gryka, kukurydza, ryż, sorgo jęczmień, rzepak i wyka. Szczegółowy podział zbóż na jare i ozime związany jest przede wszystkim z ich potrzebami dotyczącymi temperatury i okresu niezbędnego do pełnego rozwoju. Rośliny jare, takie jak na przykład owies, jęczmień, proso, gryka czy kukurydza wyrastają i dojrzewają w tym samym okresie wegetacyjnym, w którym zostały zasiane. Natomiast sieje się je na wiosnę. Z kolei rośliny ozime, na przykład pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, rzepak, wyka potrzebują zimowania pod śniegiem, żeby prawidłowo się rozwinąć. Często więc wysiewa się je jesienią.

Każdy z nas codziennie je produkty zbożowe. Zbilansowana i zdrowa dieta musi je zawierać. Szczególnie polecane przez lekarzy i dietetyków są produkty pełnoziarniste, czyli jak najmniej przetworzone oraz nie pozbawione otrębów czy zarodków zbożowych. Natomiast możemy się dobrze odżywiać, bo w Polsce zboża to około trzy czwarte wszystkich zasiewów. Jednak wbrew pozorom uprawianie zboża wcale nie jest bardzo proste ani tanie. Trzeba zainwestować w to sporo czasu, pieniędzy, a także dobrze znać się na potrzebach poszczególnych rodzajów zbóż. Bez tego nie można się spodziewać dobrych plonów. Poza tym dochodzą jeszcze choroby, szkodniki oraz kaprysy pogodowe – susza, brak śniegu, przymrozki, upały. Dla każdego zboża co innego może być szkodliwe. Dlatego też sporządza się plany odnośnie tego w których częściach naszego kraju jakie najlepiej uprawiać zboża. Oprócz tego, że rolnicy starają się znaleźć jak najlepsze warunki glebowe oraz uprawne dla danego zboża nawożą je również odpowiednimi preparatami i stosują środki zapobiegające pojawianiu się szkodników czy chorób.